PTS – transfer materiałów sypkich o dużej objętości i niejednolitej charakterystyce
Transfer proszków na bazie systemu PTS mocno odróżnia się od konwencjonalnych technik transferu przede wszystkim z tego względu, że do poruszania materiału wykorzystuje zarówno próżnię, jak i ciśnienie. Dzięki temu przemieszczany jest on tak, jakby nie był ciałem stałym, lecz cieczą. Z tego aspektu wynika wiele korzyści w tym w szczególności możliwość zrezygnowania z załadunku grawitacyjnego, a co za tym idzie brak konieczności rozlokowywania elementów systemu w obrębie wielu kondygnacji budynku.
Czytaj więcej
Transport materiałów sypkich w oparciu o system PTS jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle. Na chwilę obecną w obrębie globu funkcjonuje już przeszło 5000 instalacji tego typu, stosowanych w bardzo rozmaitych aplikacjach związanych m.in. z przemieszczaniem proszków z wirówek, ładowaniem reaktorów czy też z pakowaniem w ramach procesów, wymagających całkowitej izolacji.
Opisywana technologia oprócz wspomnianej wcześniej możliwości zapewnienia pełnej izolacji, przekłada się również na istotne zoptymalizowanie produkcji, a także zmaksymalizowanie stopnia higieny oraz bezpieczeństwa. Za pośrednictwem transportu pneumatycznego PTS możliwy jest transfer bardzo rozmaitych pod względem swojej specyfiki surowców – od tych o wyjątkowo drobnych cząsteczkach (poniżej 1µm), przez proszki o mokrej oraz kleistej konsystencji (wilgotność przekraczająca 50%), aż po materiały cechujące się skrajnie niską Minimalną Energią Zapłonu na poziomie 1mJ.
Oprócz tego należy nadmienić, że system PTS pozwala na efektywny transfer proszków z prędkością rzędu zaledwie od 1 do 3 m/s, co przy ich dużej koncentracji (na poziomie od 50 do 150 kg/1 kg powietrza) przekłada się na skrajnie zredukowane gromadzenie się ładunków elektrostatycznych. Ponadto transportowanie materiałów sypkich systemem PTS zapewnia brak efektu rozwarstwiania się produktu, a także jego segregacji lub uszkodzeń podczas transferu.
Transport materiałów sypkich techniką PFL Powderflex
Transport surowców sypkich opatentowaną metodą PFL Powderflex rekomendowany jest dla osób chcących uzyskać precyzyjny oraz nieprzerwany transfer małej lub średniej ilości materiału, bez względu na to, czy proces ten ma służyć ciągłej produkcji, czy też dozowaniu konkretnej, z góry wyznaczonej objętości proszków. Transport PFL jest w stanie pobrać surowiec z każdego źródła, a następnie sprawnie przemieszczać go na znaczne odległości. Dzięki prostocie opisywanej technologii wymogi w zakresie utrzymania i obsługi są bardzo niewielkie, a dodatkowo istnieje możliwość błyskawicznego podmienienia dozowanych proszków.
Transport materiałów sypkich na bazie systemu PFL nie wpływa na ich właściwości. System ten dla proszków stanowi odpowiednik tego, czym dla cieczy są perystaltyczne pompy.
Transbatch – skuteczny transport pneumatyczny materiałów trudnych
Bazujący na opatentowanym systemie Transbatch transport pneumatyczny materiałów sypkich służy bezpiecznemu transferowaniu oraz dozowaniu produktów masowych, takich jak granulaty, w sposób gwarantującym spełnienie restrykcyjnych wymogów w zakresie wysokości transportu oraz jego długości. Membranę stosowaną w ramach niniejszej technologii cechuje specyficzna powierzchnia filtracyjna, dzięki którym w przypadku trudnych materiałów sypkich transport przebiega z ponadprzeciętną skutecznością.
Do produktów możliwych do efektywnego transferowania za pośrednictwem systemu Transbatch zaliczyć należy m.in. dwutlenek tytanu o drobnej i pylącej strukturze, płatki wodorotlenków potasu czy też trójtlenki wolframu. Oprócz tego technologia świetnie sprawdzi się też przy transporcie pneumatycznym ciężkich metalicznych proszków, a także wszelkiego rodzaju wiórów czy wosków.
Transport materiałów sypkich mPTS / µPTS
Transport bazujący na systemach mPTS / µPTS to rozwiązanie przeznaczone dozowaniu ponadprzeciętnie małych ilości surowca. Technologie te świetnie sprawdzają się wówczas, gdy trudność przeprowadzania procesu wrasta w sposób proporcjonalny do redukowania dawki obsługiwanego materiału.
Transport surowców sypkich w oparciu o urządzenia mPTS koncentruje się przeważnie na próbkowaniu oraz transferze, podczas gdy transport materiałów sypkich μPTS wykorzystuje się najczęściej w celu napełniania linii.